Çimelya Hazır Rulo Çim Hazır Çim

Hazır Rulo Çim Nedir?

Çimelya Hazır Çim Rulo

    ''Çok dayanıklı bir cins olması münasebetiyle,futbol sahalarında, hipodromlarda, golf sahalarında diğer adıyla üzerine çok basılan alanlarda çok talep gören bir çim cinsidir.''
Uygun ekim şartlarında ekilerek uygun bakım metodları ile yetiştirilen uygun makinalarla rulo haline getirilerek taşınabilen çime hazır çim denilmektedir.
Hazır çim üretim çiftliklerinde, satışından en az sekiz on ay önce, toprak analizi raporu doğrultusunda, organik madde, gübre ve çim bitkisi için gerekli minarellerin ilavesiyle hazırlanan fide yataklarına; yetişme muhiti isteklerine uygun fidelerin ekimi neticesinde gerekli organik ve inorganik besin elementlerinin takviyesi ile yetiştirilen, uygun kök yoğunluğuna ulaştıktan sonra hasat edilerek rulo yada plaka haline getirilmesine HAZIR ÇİM denir.
Yaygın olarak çim alanları oluşturmanın iki usulü vardır. Bunlardan birincisi tohumdan 
ekme suretiyle ikincisi de birçok avantaj ve yüksek kalitesi dikkate alındığında, en kolayı ve ekonomik olanı hazır çim kalıplarıyla kaplamadır. Serme çimin birçok avantaj ve üstünlüğü vardır ve bu nedenle tüm dünyada giderek yaygınlaşmaktadır.